Gyakran ismételt kérdések - jogi és gyakorlati tudnivalók

Mi az állásközvetítés?

Állásközvetítés esetén NEM jön létre munkaviszony köztem és a pályázó között, csak közvetlenül valamelyik német ügyfelem, mint munkaadó, és a pályázó, mint munkavállaló között. Így a pályázó, mint munkavállaló a munkaszerződését, a munkavédelmi felszerelését, a fizetését és a bérpapírjait ezen német ügyfelemtől kapja, aki a munkaadója.

 

Mi a munkaerőkölcsönzés?

Munkaerőkölcsönzés esetén munkaviszony jön létre köztem, mint munkaadó, és a pályázó, mint kölcsönmunkavállaló között, és a pályázó kölcsönmunkavállalóként különböző német ügyfeleim részére dolgozik. Ez esetben a pályázó kölcsönmunkavállalóként a munkaszerződését, a munkavédelmi felszerelését, a fizetését és a bérpapírjait tőlem, mint munkaadótól kapja, viszont dolgoznia a német ügyfeleim munkahelyein kell. Ez fontos különbség az állásközvetítéssel szemben.

 

Van Önnek engedélye az állásközvetítésre és munkaerőkölcsönzésre?

Igen, Németországban a munkaerőkölcsönzés engedélyköteles tevékenység, s így erre én is hivatalos, határozatlan időre szóló hatósági engedéllyel rendelkezem, amelyet a német munkaügyi hivatal, a Bundesagentur für Arbeit, Agentur für Arbeit Nürnberg állított ki 2014. február 10-én (az engedély megtekinthető a Munkaerőkölcsönzési engedély menüpont alatt).

A jelenlegi törvényi szabályozás szerint Németországban tilos a munkaerőkölcsönzés az építőiparban. Építőipari állásokat ezért sajnos nem tudok kínálni.

 

Mi az iGZ kollektív szerződés?

Az Interessenverband Deutscher Zeitarbeitsunternehmen (iGZ e.V.) (Német Munkaerőköcsönző Vállalatok Érdekvédelmi Szövetsége) tagja vagyok, s így az iGZ kollektív szerződés feltételeit alkalmazom a kölcsönmunkavállalóimmal kötött munkaszerződésekre. Ez a kollektív szerződés tartalmazza a legfontosabb keretfeltételeket a kölcsönmunkavállaló munkaviszonyával kapcsolatban, úgy mint az órabérekkel, a munkaidővel, az éves rendes szabadsággal, a táppénzzel, a próbaidővel, a felmondási idővel, és minden egyéb más munkajogi feltétellel kapcsolatos rendelkezéseket. Az iGZ kollektív szerződés aktuális kiadásának szövege az irodámban előzetes időpontegyeztetést követően kérésre megtekinthető, ill. telefonon vagy e-mailben a mindenkori hatályos rendelkezésekről szóbeli vagy írásos felvilágosítás kérhető. 

 

Melyik országban kerülnek megfizetésre kölcsönmunkavállalóként a munkaviszonyom után a közterhek?

A kölcsönmunkavállalók után valamennyi közteher, úgymint adók és járulékok kizárólag Németországban kerülnek megfizetésre. Így a kölcsönmunkavállalók jogosultak Németországban betegség, baleset esetén az egészségügyi ellátások térítésmentes igénybevételére, valamint az itt befizetésre került nyugdíjjárulékokat és nyugdíjjárulékfizetési időszakokat a németországi, vagy magyarországi majdani nyugdíjuk összegének megállapításakor beszámíttatni.

 

Van „nyaralási pénz” és „karácsonyi pénz”? Van „13. havi fizetés”? 

Van „nyaralási pénz” és „karácsonyi pénz”, de nincs „13. havi fizetés”! Amit sokan tévesen „13. havi fizetésnek” neveznek, az valójában nem egy tényleges 13. havi fizetés, mint pl. Ausztriában – ami azt jelenti, hogy a havi bérének kb. 13-szorosát kapja meg a munkavállaló 1 év alatt –, hanem a mindenkori kollektív szerződésekben rögzített éves különjuttatás, aminek két formája van: a minden évben a június havi fizetéssel júliusban esedékes nyaralási támogatás, németül Urlaubsgeld (sokan „nyaralási pénznek” mondják), és a minden évben a november havi fizetéssel decemberben esedékes karácsonyi támogatás, németül Weihnachtsgeld (sokan „karácsonyi pénznek” mondják). Ezek összegét az iGZ kollektív szerződés szabályoza, amely különböző feltételek fennállása esetén az első évben jelenleg bruttó 150 EUR. A pontos feltételekről érdeklődjön nálam!

 

Határozott vagy határozatlan idejű munkaszerződést fog kötni velem, ha sikerül a próbamunkám/állásinterjúm?

Minden esetben minden, a próbamunkán/állásinterjún sikeresen teljesítő pályázómmal határozatlan idejű munkaszerződést kötök! Tehát nincs hosszabbítgatás. Ez nem jelenti azt, hogy a munkaviszony tényleges időtartama valójában ne függene az ügyfeleim megrendelés-állományától és az Ön munkájával való elégedettségüktől! Ha nincs elég munka az ügyfeleimnél, akkor előfordulhat – ha épp nincs másik megfelelő munkalehetőség kilátásban –, hogy én sem tudom Önt tovább foglalkoztatni! Ez minden munkaerőkölcsönzés természetes kockázata!

 

Mennyi a nettó órabér? Mennyit lehet mégis keresni?

A nettó órabér hónapról-hónapra változik, hiszen minden hónapban más és más a munkanapok száma (hiszen van 20, 21, 22, sőt 23 és még 19 munkanapos hónap is!), ebből kifolyólag a ténylegesen ledolgozott munkaórák száma is nagyon eltérő lehet az egyes hónapokban, ahogyan az igénybe vett szabadságok időtartama, és az ünnepnapok száma is eltérő minden hónapban. Ráadásul az adók sem egyenesen arányosak a munkaórák számával. Így ha visszaosztjuk az adott havi nettó fizetést a ténylegesen ledolgozott munkaórák számával, akkor hónapról-hónapra más és más nettó órabér fog kijönni! Ezért nincs értelme nettó órabérről beszélni! A bruttó órabér az, ami nem változik! Nyilván a bruttó órabérek és ezzel összefüggésben a kereseti lehetőségek is nagyban függenek a konkrét szakmától és állástól. A magasabb képzettséget igénylő szakmákban természetszerűleg lényegesen többet lehet keresni, mint az alacsonyabb szakképzettséget, vagy szakképzetséget egyáltalán nem igénylő szakmákban. Erre csak a konkrét állásajánlat kapcsán tudok pontos választ adni, a részletekért forduljon hozzám! Mindenesetre, ha szem előtt tartjuk, hogy a szállásokat én biztosítom ingyenesen, akkor elmondható, hogy jó 20 – 40 %-kal magasabb javadalmazást tudok biztosítani, mint más munkaerőkölcsönző cégek a piacon. Győződjön meg róla Ön is, hívjon a részletekért!

 

Mennybe kerül nekem az Ön szolgáltatásait igénybe venni? 

Nem kerül semmibe. Valamennyi, a pályázóim és munkavállalóim részére nyújtott, a Szolgáltatások menüpont alatt leírt szolgáltatásom ingyenes! Cégem az ügyfelei által fizetett jutalékokból és óradíjakból finanszírozza a működését.

 

Ha nincs autóm, akkor jöhetek egy ismerősömmel együtt dolgozni, akinek van autója?

Nem. A legtöbbször egyetlen embert keresnek az ügyfeleim valamely állás betöltésére. Nagyon ritkán fordul elő, hogy kettő, vagy több embert keresnek ugyanarra a munkahelyre. Viszont ekkor sem biztos, hogy minden kolléga ugyanazon a szálláson fog lakni. Előfordulhat, hogy különböző helyeken fognak lakni, annak ellenére, hogy ugyanott dolgoznak! Viszont még ha egy helyen is laknak, idővel változhat a kolléga műszakbeosztása, máskor akar szabadságra menni, mint Ön, megbetegedhet, és persze az autója is elromolhat. Így Önnek anyagi vesztesége keletkezik abból, hogy nem, vagy csak késve tud bejárni dolgozni, mert kevesebb munkaórája lesz, így kevesebbet is fog keresni, ill. veszélybe kerülhet az állása is az ismételt hiányzások, késések miatt. Ez az egyoldalú ráutaltság tehát nem előnyös, az anyagi jellegű nézeteltérések előfordulásának óhatatlan veszélyéről nem is beszélve! A tapasztalatok szerint az autóval rendelkező kollégák mindig keveslik a költségtérítést, amit kapnak az utasaiktól, az utasok pedig mindig sokallják, amit fizetniük kell. Jobb az ilyen egyoldalú függő helyzeteket elkerülni, ebből sok konfliktus szokott származni.

 

Milyen gyakran fogok tudni hazajárni Magyarországra?

A németországi ünnepnapokhoz igazodóan és az első évben 24 fizetett szabadnap beosztásával lehetséges hazajárni. Ez nagyjából majdnem minden hónapban egy szabad hosszú hétvégét tesz lehetővé. Általában augusztusban szokott lenni 1 vagy 2 hét leállás az ügyfeleimnél, ill. Karácsonykor szintén 1-2 hét üzemszünet. Ami biztosan nem lehetséges, az a máshol elterjedt gyakorlat, miszerint minden 3-4 hét németországi munkát követően 1 vagy 2 hét szabadság jár. Erre semmiképpen nem elegendőek az ünnepnapok és az első évben járó 24 fizetett szabadnap!

Impresszum

Dipl.-Kfm. Sándor Csontos
Am Weiher 8
D-88279 Amtzell

Tel.: +49 (0) 174 431 5199
Fax: +49 (0) 321 211 69834

E-mail: sandor.csontos@east-engagement.de

Adószám: 91125/21631
Közösségi adószám: DE815146677

Megjegyzés: A Hamburgi Tartományi Bíróság az 1998. évi május 12-i ítéletével határozatot hozott, hogy egy link kihelyezésével a hivatkozott oldal tartalmáért adott esetben a kihelyező is felel. Ezt csak azzal lehet kizárni - így a Tartományi Bíróság -, ha a kihelyező ezektől a tartalmaktól kifejezetten elhatárolódik. Ezeken az oldalakon más internetoldalakra hivatkozó linkeket helyeztünk el. Ezen linkek mindegyikére vonatkozik: Szeretnénk nyomatékosan hangsúlyozni, hogy a hivatkozott oldalak kialakítására és tartalmára semmilyen hatásunk nincsen. Ezért ezennel kifejezetten elhatároljuk magunkat a hivatkozott oldalak minden tartalmától ezen a honlapon. Ez a nyilatkozat minden, a mi oldalainkon elhelyezett hivatkozásra érvényes.